- Reklama -

Bojujete s bolestí zad? Říká vám něco kořenový syndrom?

Bolest zad postihne během života téměř 80 % dospělé populace. U někoho může trvat jen pár dní, jiný s ní může bojovat týdny, nebo dokonce měsíce. Ať už patříte do první či druhé skupiny, měli byste k tomuto problému vždy přistupovat zodpovědně. Zpomalte, dopřejte svým zádům čas na regeneraci a hlavně konzultujte svůj problém s odborníky. Ignorování bolestí zad totiž může vést k mnohem větším komplikacím.

Jednou z příčin dlouhodobé bolesti zad, která je jen v ČR spojena s hospitalizací zhruba 40 tisíc pacientů ročně a vyžaduje specifickou a cílenou léčbu, patří kořenový (radikulární) syndrom. Ten ponejvíce způsobují výhřezy meziobratlových plotének v oblasti bederní páteře. Dalšími příčinami vzniku může být syndrom selhání operační léčby, kdy ačkoliv absolvujete klasickou operaci páteře, která byla provedena technicky i anatomicky správně, i nadále trpíte bolestí nebo u vás dokonce vznikne bolest nová, dále pak se jedná o úrazy páteře, zánětlivé onemocnění páteře infekční povahy, nádory aj.

Mezi typické projevy kořenového syndromu patří silná bolest zad v bederní oblasti „vystřelující“ v jedné či více spádových oblastech do dolní končetiny, kterou může provázet její částečná či úplná ztráta citlivosti až nehybnost. Rovněž dochází ke snížení její funkce a omezení svalové síly spojené s neschopností stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu, především do záklonu a předklonu. Postižení bývá zpravidla jednostranné, provázené jednostrannou bodavou, pulzující či pálivou bolestí, mravenčením, brněním a podobně.

Stejně jako u jiných nemocí je i v případě kořenového (radikulárního) syndromu včasná a cílená léčba základním předpokladem k udržení optimálního zdravotního stavu.

„K přesné diagnostice radikulárního syndromu a léčby radikulární bolesti využíváme na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad moderní intervenční metody zahrnující spektrum diagnosticko-prognostických výkonů, které již samy o sobě mohou přinést léčebný efekt,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP a dodává: „V případě potřeby stanovujeme další terapeutický postup s použitím miniinvazivních a endoskopických výkonů. Jejich předností je zejména šetrnost a přesnost. Miniinvazivní výkony provádíme pod kontrolou RTG, endoskopické výkony pod kontrolou endoskopické kamery a RTG. Výkony probíhají v režimu tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku na lůžku (většinou po dobu 120 minut) navrací do svého domova.“

Trpíte dlouhodobou bolestí zad, ale nejste si zcela jisti, zda se ve vašem případě jedná o kořenový (radikulární) syndrom? Zkuste využít možnost E-konzultace. Tato služba poskytovaná Klinikou mininvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics je zcela zdarma a umožňuje pacientům z pohodlí domova konzultovat se specialisty tohoto zdravotnického zařízení svůj zdravotní stav ještě před samotnou návštěvou kliniky. Nejenže ušetříte čas, ale i náklady za návštěvy jiných zdravotnických zařízení, které byste s velkou pravděpodobností museli jinak v aktuálně fungujícím procesu léčby absolvovat. E-konzultace je dostupná z webových stránek www.europainclinics.cz/e-konzultace a z mobilních zařízení a aplikací.

(FBSS, failed back surgery syndrom) spojený se vznikem epidurální fibrózy (zmnožení vaziva) v epidurálním prostoru, degenerativní změny na páteřních obratlích, úrazy pátere, zánětlivé onemocnění páteře infekční povahy, nádory a jiné.

V pražské Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics poskytují precizní diagnostiku zad, která ruku v ruce s unikátními miniinvazivními a endoskopickými výkony kořenový (radikulární) syndrom léčí. MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař této kliniky, je navíc jediným odborníkem v ČR s mezinárodní certifikací FIPP pro oblast léčby bolesti se zaměřením na miniinvazivní a endoskopické techniky.


Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze je specializované zdravotnické zařízení, které poskytuje precizní diagnostiku a léčbu chronické bolesti včetně léčby kořenového (radikulárního) syndromu bederní páteře, nejčastěji spojeného s výhřezem meziobratlové ploténky.  Mezi pacientky pražské kliniky patří i paní Věra Milojkovičová, která se rozhodla podělit o svůj příběh.

Paní Milojkovičovou postihly zhruba před 10 lety silné bolesti zad, vzniklé zřejmě v důsledku dlouhodobé zátěže, kterou vyžaduje její profese kosmetičky. Po šesti měsících se její stav nepodařilo nijak zlepšit, ba naopak, poslední tři měsíce se již nemohla prakticky pohybovat, pouze ležela, nepracovala. „Bolest zad u mě přetrvávala téměř devět měsíců, její intenzita se stále stupňovala a poslední tři měsíce jsem mohla už jen ležet. Psychicky jsem byla na dně a bohužel bylo nutné nasadit i antidepresiva. Znovu jsem se učila chodit, bylo to šílené, bez manžela bych to nezvládla,“ doplňuje Věra Milojkovičová.

V té době byla paní Milojkovičová léčena farmaky, užívala léky proti bolesti, ale bez většího efektu, podstoupila sérii infuzí – „kapaček“, které nepomohly, nemohla pracovat. „Vzhledem k již 7mm výhřezu ploténky mi “hrozila” operace. Tu jsem ale i po poradě se známými i mými zákaznicemi, kteří na operaci zad byli, a u většiny se bolest zase vrátila, nechtěla podstoupit“, uvádí paní Milojkovičová a zároveň dodává: „Dnes už vím, že bych na klasickou operaci vyhřezlé ploténky nešla. Od lékařů z oboru jsem sice dostala pochvalu, že jsem bolest po tak dlouhou dobu “ustála”, operace ale řeší asi 30 % problému. Mám zákaznice mladší než já a jsou po několika málo letech dvakrát i třikrát reoperované. V tomto ohledu mám tedy jasno.”

Po konzultaci s dalším lékařem jí byl doporučeno zkusit ještě klidový režim, respektive hlavně ležet. Po třech měsících na lůžku bolesti ustaly a dalších 10 let o sobě nedaly prakticky vědět.

Situace se ale změnila během loňského léta, kdy se bolesti objevily znovu. Ataka byla navíc ještě mnohem silnější než v prvním případě a paní Věra tak během třech měsíců, tzn. ještě před vánočními svátky, nebyla schopná pohybu.

„Byla jsem nešťastná, vyděšená. Manžel si tohoto faktu byl evidentně vědom, protože sám začal řešit, co s tím. V podstatě díky němu a skutečnosti, že zná MUDr. Buriánka, jsem se dostala na kliniku  EuroPainClinics, o které jsem do té doby neměla ani tušení, doplňuje paní Věra.

Paní Věra podstoupila na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad vstupní vyšetření, jehož zhodnocení poukázalo na pravděpodobný kořenový původ bolesti. Podle závazných klinických standardů EuroPainClinics, které pracoviště při klinické praxi využívá, byl následně v rámci precizní diagnostiky zad proveden diagnosticko-prognostický výkon pod přesnou kontrolou RTG s C-ramenem pro cílenou diagnostiku a ošetření nervových kořenů L5 a S1 jako původců bolesti. Již tento zákrok přinesl paní Věře okamžitou úlevu od bolesti.

„Nejvíce jsem byla překvapená tím, že ihned po zákroku ustoupila největší bolest, a pak, že zákrok byl naprosto bezbolestný. Kdybych to sama nezažila, nevěřila bych,“ komentuje Věra Milojkovičová a dodává: „Neskutečný byl i fakt, že z kliniky jsem odjížděla domů vsedě, a že za dalších 24 hodin jsem byla zcela bez bolesti. Dnes se cítím stále výborně. Samozřejmě na doporoučení lékařů dodržuji určité zásady – nesmím skákat, z postele vstávám z boku, nejdu při pohybu do rotace, nezvedám nic těžkého, nikdy nesedím s nohou přes nohu, sedím vzpřímeně. Nicméně teď už vím, na koho se při případném dalším problému s důvěrou obrátit a tento krok doporučuji všem, které bolest zad trápí. Navíc léčba na klinice EuroPainClinics je hrazena zdravotní pojišťovnou, což je její další pozitivum.“  

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat