Čtvrtek, 1 prosince, 2022
- Reklama -

Jak správně uchytit garnýže?

Přinesli jste si domů nové garnýže, ale nevíte, jak je správně nainstalovat? Správně uchycená garnýž musí něco vydržet, vždyť jenom záclony a závěsy ji mohou zatížit i několika kilogramy. Připočtěte k tomu silný průvan, občasné nechtěné zavadění o záclonu, zavěšený květináč s pokojovou rostlinou a zvědavé ruce dětí či tlapky domácích mazlíčků a je nad slunce jasné, že montáž se nesmí podcenit.

Jak daleko od okna?

Klasická garnýž v podobě dlouhé tyče se umísťuje vždy nad okno, a to nejméně 5 centimetrů nad jeho horní okraj. Myslete na to, že záclona nebude viset přímo na tyči, ale pod tyčí, jelikož bude uchycená kroužky a žabkami. Nejčastěji se ale doporučuje volit střední vzdálenost od okna a od stropu. Do domácností s velmi nízkými stropy nebo hodně vysokými okny se doporučují spíše kolejnicové garnýže, které se uchycují přímo na strop.

Nejspíš jste si spolu s garnýžemi přinesli domů také držáky, ve kterých bude tyč ležet. Ty by měly být umístněné alespoň 15 centimetrů od obou krajů okna, přičemž garnýž by měla být ještě o něco delší. Je to z toho důvodu, že jinak by zatažení závěsů a záclon nemuselo být efektivní, jelikož by nezakryly celou plochu okna.

Nejprve držáky, pak tyč

Šrouby a hmoždinky, kterými uchytíte držáky garnýže, bývají většinou součástí balení. Samotná garnýžová tyč s kroužky a žabkami se nasazuje až po přivrtání těchto držáků a následně se zajistí koncovkami. Pokud uchycujete garnýž do stropu, překontrolujte si, zda je dostatečně rovný a pevný. Také si dobře změřte vzdálenost, do jaké kolejnice namontujete, aby nebránily otevírání okna.

V závislosti na materiálu budou garnýže potřebovat jistou údržbu. Kovové garnýže jsou nejméně náročné a stačí na nich jen čas od času utřít prach, dřevěné garnýže ale nejspíš budete muset po nějaké době naimpregnovat a nalakovat. Také bude samozřejmě třeba prát zavěšené záclony. Z tohoto důvodu by garnýže měly být umístěné tak, aby k nim byl snadný přístup.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat